Left Behind

Małymi krokami zbliża się kolejny biblijny film – Left Behind. Producent promuje go hasłem: “To film oparty na faktach… które się jeszcze nie wydarzyły”. Będzie on ekranizacją serii książek pod tym samym tytułem autorów Tima LaHaye’a i Jerryego B. Jenkinsa. Książek pierwotnie było 12, ale po wyjątkowym sukcesie liczonym w milionach dolarów, dopisano jeszcze 4 części: 3 prequele i jeden sequel.  Nie jest to pierwsza próba zekranizowania tej historii – między rokiem 2000 a 2005 powstała trzyczęściowa seria, która została jednak chłodno przyjęta przez widzów. Była ona zrealizowana przez kanadyjskie, chrześcijańskie studio filmowe, dlatego słyszeli o niej tylko fani serii. Tym razem jest szansa na dobrze zrobiony film.

Seria książkowa Left Behind i opowiedziana w niej historia jest próbą wyobrażenia sobie jak będzie wyglądało pochwycenie, prześladowania chrześcijan w dniach ostatecznych i wreszcie przyjście Pana Jezusa. Na pewno nie można oczekiwać po filmie, że będzie on wierną adaptacją Nowego Testamentu, nie wspominając o tym, że nie ma w ogóle zgody co do tego jak te wszystkie wydarzenia będą wyglądać. Niektórzy uważają, że pochwycenie nastąpi po prześladowaniach inni, że przed, niektórzy, że tzw. “znamię besti” to będzie czip wszczepiany pod skórę ręki lub tatuaż na czole. Ktoś nawet wyliczył, że można skontstruować 16 wykluczających się doktryn dotyczących czasów ostatecznych, wszystkie oparte o Biblię.

Left Behind poza tym, że barwnie opisuje pochwycenie, opowiada także o tym co stało się zmorą Amerykanów – dostrzeganym wszędzie Nowym Rządzie Światowym rządzonym przez Nicholae’a Carpathię, wcielenie szatana. W książce Carpathia tworzy coś na wzór nowego Babilonu, zaprowadza swoje porządki, prawa i religię. Chrześcijanie, ci co nie zostali pochwyceni zostają wzięci na muszkę, jako wywrotowcy, którzy muszą zostać wyeliminowani dla dobra większości. Książka powstawała w dobie rozpatrywania tworzących się organizmów międzypaństwowych w kategoriach “nowy babilon”, “nie-nowy babilon”. Dla uproszczenia można powiedzieć, że wszystko co nosi znamiona współpracy międzypaństwowej, prowadzenia wspólnej polityki kojarzone jest z przejawem budowania nowego superpaństwa. Przyznam, że jak patrzę na budynek Parlamentu Europejskiego to nie mogę się powstrzymać przed pytaniem: “Co autor chciał powiedzieć?”

[bs_row class=”row”]
[bs_col class=”col-xs-6″]795px-brueghel-tower-of-babel[/bs_col]
[bs_col class=”col-xs-6″]eubldg[/bs_col]
[/bs_row]

Ale zostawmy to.

Autorzy byli krytykowani między innymi za to, że wykrzywili doktrynę biblijną. W ich wizji, po pochwyceniu, ci co zostali pozostawieni (ang. left behind) mają wciąż szansę na zbawienie. Brzmi to jednak trochę podejrzenie, ponieważ Nowy Testament nie wspomina o takiej możliwości, a raczej mówiąc o pochwyceniu daje do zrozumienia, że dotyczyć ono będzie właśnie zbawionych. Samo pochwycenie ma nastąpić, by ocalić chrześcijan przed prześladowaniami. W Stanach Zjednoczonych powstało z tego powodu wielkie zamieszania. Książki Left Behind zaczęły mieć bowiem bardo duży wpływ na zorientowanych na czasy ostateczne chrześcijan. Zaczęli oni traktować fabułę książki jako instrukcję do przeżycia czasów ostatecznych.

Autorom dostało się także za przekreślenie doktryny – także wyznawanej przez wielu chrześcijan – według której Żydzi w czasach ostatecznych wznowią kult w Świątyni. W książce nawracają się oni na chrześcijaństwo. Jednak abstrahując od tego na ile książka ma być spójna z Nowym Testamentem, można powiedzieć, że to kawał dobrej, lekkiej lektury. Nie udaje ona wielkiej powieści ani światowej klasy krymianału. Jest zwykłą, naiwną, czasami męcząca dłużyznami opowieścią luźno opartą o wątki biblijne, która niechcący sprzedała sie w nakładzie ponad 67 milionów sztuk.

Film będzie miał swoją premierę 3 października 2014 r. Pojawił się właśnie zwiastun, nowy plakat i kilka zdjęć z planu filmowego.

Jakie macie oczekiwania co do ekranizacji biblijnej doktryny o pochwyceniu?

One Comment

Comments are closed.