Odkryto fragment nieznanej dotąd księgi Starego Testamentu!

Dwa dni temu na terenie dzisiejszego Iranu dokonano sensacyjnego odkrycia. Podczas prowadzenia prac archeologicznych w pobliżu fundamentów starożytnej świątyni odkopano zawinięte w bydlęcą skórę gliniane tabliczki. Zachowały się one w stanie pozwalającym na odczytanie treści wielu z nich. Podobne znaleziska choć należą do rzadkości to jednak co kilkadziesiąt lat się zdarzają. W tym przypadku odkrycie zespołu archeologów dra Jamesa Friedmana może przyćmić wszystkie pozostałe.

PRIMA APRILIS !

Naukowcy zgodni są co do tego, że wiek tabliczek należy szacować na około X w. p.n.e. – co czyniłoby z tego odkrycia najstarsze poświadczenie biblijnego tekstu jaki znamy! Dotąd odnajdowano teksty biblijne zapisane na papirusach, tym razem tekst zapisany jest metodą wyciskania na tabliczce glinianej co współgra z tym co wiemy o metodach przechowywania tekstu w czasach I tysiąclecia p.n.e.

To co jednak jest najbardziej szokujące to to, że treść niektórych tabliczek nie znajduje się w obecnym kanonie Starego Testamentu. Pośród fragmentów Księgi Rodzaju, Psalmu 50 i Księgi Widzącego (z treści wiadomo, że chodzi o Izajasza) jest też tabliczka zaczynająca się od słów: „Dzieje Eliasza”. Z ocalałych fragmentów tabliczek udało się dotychczas odczytać jeszcze kolejne słowa:

A gdy El[iasz] udał się do Betelu, rozmawiał z [bo]giem
twarzą w twarz,
Wtedy Bóg JHWH rzekł: Ciebie wyznaczyłem na […] I będziesz moim aniołem/posłańcem dla tych ludzi.
Po tym wział Bóg Eliasza i dał mu widzenie.

To jest treść tylko pierwszej połowy z jednej tabliczki, która wydaje się rozpoczynać Księgę Eliasza. Do zrekonstruowania i odczytania pozostało jeszcze czternaście tabliczek, na których według szacunków znajduje się około 60 linijek tekstu.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *